درباره ما

قصه ما
قصه ما از زمانی شروع شد که از بارداری‌مان باخبر شدیم؛ تقویم‌ها را آوردیم و روزها را شمردیم؛ در یکی از روزهای خرداد ۱۳۹۲ متولد خواهد شد؛ کودک من، پسر یا دخترم.
نخستین بار یا چندمین بار بود که این انتظار را تجربه می‌کردیم؛ فرق چندانی نمی‌کرد؛ هیجان داشتیم، گاهی هم اضطراب. خوشحال بودیم، گاهی هم نگران و با ذهن‌هایی پر از سوال. تغییرات بسیاری در راه بود، تغییرات بسیاری هم شروع شده بود؛ درون ما، در بدن، ذهن و روح و خانواده هایمان. قرار بود مادر شویم!
از طریق شبکه‌های اجتماعی یکدیگر را پیدا کردیم و از روستاها، شهرها و حتی کشورها و قاره‌های مختلف گرد هم آمدیم. با فاصله‌های کم یا زیاد. نه فقط فاصله جغرافیایی که گاهی فاصله‌های فرهنگی و اجتماعی. زن‌هایی با رویکردها، نگرش‌ها، مشاغل و تخصص‌های متفاوت و متنوع.
اما با وجود همه اینها، دو ویژگی مشترک ما را به هم پیوند ‌می‌داد؛ اول اینکه همگی در خرداد نود و دو مادر می‌شدیم و دوم اینکه همگی فارسی زبان بودیم.
همین دو ویژگی کافی بود برای شکل‌گیری جمع ما و آغاز گفت‌وگو میان ما.
تغییر و تحولاتی که آمدن یک کودک در زندگی ما ایجاد می‌کرد، برای هر کداممان سوال‌های زیادی ایجاد کرده بود. دغدغه‌های فراوانی داشتیم که لزوما پاسخ همه را در مطب پزشکان، در کتاب‌ها یا سایت‌های اینترنتی پیدا نمی‌کردیم. ما آن روزها نیاز داشتیم از تجربیات خودمان بگوییم و از حال دیگرانی بشنویم که در انتظار مادر شدن، در شرایطی مشابه ما به سر می‌بردند. این با هم بودن‌ها با وجود همه فراز و نشیب‌های نه ماه انتظار، لحظات بسیار خوبی را برایمان فراهم کرد.
بالاخره موعد فرا رسید و نوزادان کوچک ما، یکی بعد از دیگری، متولد شدند؛ اما این پایان قصه جمع ما نبود؛ شاید برعکس، تازه شروعی برای آن بود.
ما به هم خو گرفته بودیم و به هم نیاز داشتیم، این بار نه برای صحبت از روزهای انتظارمان برای مادر شدن که برای گفت‌وگو از تجربه مادری؛ تجربه مادری برای یک نوزاد تازه متولد شده، مادری برای یک کودک شش ماهه، مادری برای یک نوپای دو ساله یا یک خردسال، ...
ابتدا فقط گفت‌وگو و تبادل تجربیات بود ولی بعد کم‌کم نیاز به منابع بیشتری پیدا کردیم، منابعی که متاسفانه چندان ساده هم در دسترس نبودند.
هر چه گشتیم، بیشتر متوجه شدیم که اطلاع‌رسانی برای مادران و پدران فارسی زبان بسیار کمتر و نامنظم‌تر از چیزی است که تصورش را می کردیم. مطالبی وجود دارد ولی پراکنده، مبهم و نامنظم؛ در سایت‌های مختلف و در کتاب‌های گوناگون که حتی گاهی کاملا با هم در تضادند.
در این بازار آشفته، ما نیاز به حمایت داشتیم؛ نه فقط حمایت فیزیکی و عاطفی و خانوادگی و اجتماعی، بلکه حمایت‌های اطلاع‌رسان و آگاهی بخش. در واقع ابتدا هر کدام از ما فکر می‌کردیم که «فقط منم که نمی‌دانم و تجربه ندارم»، بعد کم‌کم متوجه شدیم افراد زیادی مثل ما هستند که در موقعیت‌های مختلفی در نقش والد با مشکل روبرو می‌شوند و نمی‌دانند چه باید کنند.
ما انتظار داشتیم اگر نه برای همه موقعیت‌ها که حداقل در کلیاتی، منابع و نهادهایی برای آگاهی‌رسانی مفید وجود داشته باشد؛ ولی متاسفانه چنین نبود. از آنجا که حامیان چندانی نیافتیم، خود دست به کار شدیم؛ در حد وسع و توان خودمان. باید می‌گشتیم، می‌خواندیم، می‌یافتیم؛ اما تنها نبودیم. در یک کار جمعی، شروع کردیم به مطالعه، تحقیق، گردآوری، ترجمه و تبادل تجربیات.
به تدریج به خود آمدیم و دیدیم تلاش ما مجموعه‌ای شده است از مهم‌ترین پرسش‌هایی که برایمان مطرح بود و پاسخ‌هایی که برای آنها پیدا کرده‌ایم و یا تجربیاتی که با هم در میان گذاشتیم برای پاسخ به دغدغه‌هایی که در مراحل مختلف رشد کودکمان با آن مواجه بوده‌ایم.
ما امروز بر این باوریم که مادران و پدران بسیاری هستند که در شرایط حال یا گذشته ما قرار دارند؛ با پرسش‌ها، نگرانی‌ها و دغدغه‌های مشابه. فضای مجازی به ما این امکان را می‌دهد که به تدریج دانسته‌ها و تجربیاتمان را در اینجا و از طریق این پایگاه اینترنتی که نامش را «رستاک» گذاشته‌ایم و حاصلی از یک کار گروهی مادرانه است، با گروه بزرگ‌تری از فارسی زبان در میان بگذاریم.
روند کار رستاک
جمع مادرانه ما در برهه‌ای از زمان بیش از صد نفر عضو داشته است و امروز بیش از چهل نفر عضو دارد.
همه مطالبی که در مجموعه مقابل شما منتشر می‌شود، ابتدا در گروه خصوصی رستاک و میان جمع مادرانه ما مطرح شده و در مورد آنها بحث و گفت‌وگو شده است.
دوستان ما در تیم گردآوری این مطالب را به مرور زمان گردآوری و دسته‌بندی کرده و به دبیران صفحات مختلف تحویل می‌دهند. در مرحله بعد، هر مطلب توسط دبیران صفحات یا همکاران آنها مجددا مورد مطالعه قرار می‌گیرد؛ و پس از ویرایش در سایت منتشر می‌شود.

همکاران فعال در سایت رستاک
زیر نظر شورای سردبیری

دبیران سرویس‌ها
تغذیه و شیردهی: سمیه (مامان رادین)
سلامت و مقابله با بیماری‌ها: سمانه (مامان صبا)
خواب کودک: بانو (مامان علی)
روند رشد کودک: آستیاژ (مامان پرنیا)
رفتار با کودک: آستیاژ (مامان پرنیا)
بازی و سرگرمی: سمانه (مامان صبا)

تیم انتشار و طراحی
سارا (مامان الیاد)
سمانه (مامان صبا)
سمیه (مامان رادین)

تیم گردآوری

مسئولان گردآوری مطالب:
بانو (مامان علی)، آستیاژ (مامان پرنیا)

همکاران این بخش در دوره‌های زمانی گوناگون:
نگار (مامان مانی)، مهرانوش (مامان السا)، شقایق (مامان سروش)، سمانه (مامان صبا)، افسانه (مامان مریم)، نازماری (مامان رهام)، هدی (مامان ترمه)

ساختار سایت رستاک و مطالب منتشر شده در آن
تقریبا تمامی مطالبی که در سایت رستاک منتشر می‌شوند، برای نخستین بار به زبان فارسی و در فضای مجازی منتشر شده و عموما به صورت اختصاصی برای آگاهی رسانی در جمع مادران رستاک و در مرحله بعد برای انتشار در این سایت تهیه شده‌اند.
تصاویر منتشر شده در این سایت، تصاویر فرزندان ما هستند، همان کودکان متولد خرداد ۹۲، در سنین متفاوت که با کسب اجازه از مادرانشان انتشار یافته‌اند. (لازم به ذکر است که این اجازه مختص انتشار عکس‌ها در سایت رستاک بوده و بازنشر آنها از هر طریق دیگری ممنوع است). درعین حال، به دلیل برخی محدودیت‌ها، بخش کوچکی از تصاویر این سایت تزئینی هستند.
نام‌ نویسندگان این سایت و مادرانی که در تبادل نظرها شرکت می‌کنند، عموما مستعار است.
در بیشتر مطالب رستاک، قسمتی با عنوان «نظر کارشناسان» وجود دارد که بخش یا خلاصه‌ای از یک یا چند کتاب، سخنرانی، میزگرد، پروژه تحقیقاتی یا مطالب منتشر شده در سایت‌های معتبر اینترنتی است که گردآوری، ترجمه و خلاصه‌سازی و یا در مواردی بازنویسی شده و با ذکر منبع در این سایت منتشر شده‌ است.
بخش دیگری از مطالب برگرفته از گفت‌وگوها و تبادل نظریات و تجربیات ما در خصوص آن موضوع مشخص است.
طبعا انتشار یک مطلب، چه مطالب کارشناسی و چه نظرات مادران عضو گروه ما، لزوما به مثابه دیدگاه کلی همه ما یا صحت آن نیست. ما تفاوت‌های یکدیگر را پذیرفته‌ایم و نظرات و دیدگاه‌های متفاوت را می‌شنویم اما این لزوما به معنای آن نیست که همگی روش‌های یکسانی برای تربیت فرزندانمان داشته باشیم.

دسته‌بندی مطالب
برای کمک به خوانندگان سایت، معمولا هر مطلب در گروه‌های مشخصی دسته‌بندی شده و از راه‌های گوناگونی قابل دسترسی هستند.

۱. آرشیو موضوعی
در منوی بالای سایت بخشی با عنوان موضوعات تعبیه شده که در زیرمجموعه این بخش، صفحات متفاوتی با عناوین «تغذیه و شیردهی»، «سلامت و مقابله با بیماری‌ها»، «خواب کودک»، «روند رشد کودک من»، «رفتار با کودک»، «بازی و سرگرمی»، «در غیاب مادر» و «ما مادران» درج شده و مطالب مرتبط با هر موضوع در صفحه مربوط به خود قرار می‌گیرد.

۲. مطالب مربوط به سن کودک من
در این بخش مطالب و بحث‌های ما بر اساس سن کودکان دسته‌بندی شده‌اند.
بدیهی است که گاهی یک مطلب ممکن است پاسخگوی مخاطبانی در چند گروه سنی متفاوت باشد و از این رو، در صفحات چند گروه سنی تکرار شود.

۳. پرونده‌ها
برخی موضوعات مهمی که مطالب و بحث‌های مختلفی را به خود اختصاص داده‌اند، پرونده خاص خود را دارند؛ مثلا «پرونده خداحافظی با شیر مادر»، یا «پرونده خداحافظی با پوشک».

۴. تازه‌ها
در بخش تازه‌ها عناوین ده مطلب آخری که در سایت منتشر شده درج می‌شوند.

۵. آخرین مطلب
عنوان، تصویر و بخش نخست آخرین مطاب منتشر شده در سایت، در گوشه سمت راست و پایین صفحه اول در فضایی که همانند بریده‌ای از یک روزنامه برای آن تعبیه شده، قرار گرفته و از این طریق مخاطبان را به مطالعه آن دعوت می‌کند.

۶. بایگانی
در صفحه بایگانی تمام مطالب منتشر شده در سایت، به ترتیب تاریخ انتشار آنها قابل دسترسی هستند.