چه خمیردندانی برای کودکان مناسب است؟

رادین
واکنش در برابر گریه کودکان – این قسمت: گریه بعد از زمین خوردن
تیر ۲۵, ۱۳۹۶
الوین
نقاشی کودکان: چقدر آموزش دهیم؟ چقدر دخالت کنیم؟
مرداد ۱۹, ۱۳۹۶
نیلای

نیلای

استفاده از خمیردندان از حدود دو سالگی توصیه می‌شود. گذشته از اینکه کدام برند تجاری داخلی یا خارجی را برای شروع انتخاب می‌کنید، نکات مهم‌تری وجود دارند که در انتخاب خمیردندان مناسب باید به آنها توجه کنید. چرا که کودکان معمولا تا حدود سه سالگی بیشتر حجم خمیردندانی را که استفاده می‌کنند می‌بلعند و چنانچه خمیردندان مناسبی برای این منظور انتخاب نشود، ممکن است سلامتشان به خطر بیافتد. بنابراین توصیه می‌کنیم توصیه‌های زیر را قبل از انتخاب خمیردندان برای کودکانتان مطالعه بفرمائید.

نظر کارشناسی

 چند توصیه مهم در مورد خمیردندان:

۱- خمیردندانی که برای خردسالانتان تهیه می‌کنید، حتماً باید مخصوص سن آنها باشد. میزان فلوراید موجود در خمیردندان کودک، در شرایطی که هنوز احتمال بلع آن وجود دارد، نباید از ppm 500 بیشتر باشد. این در حالی است که میزان فلوراید برای بزرگسالان حدود ppm 1500هست. تحقیقات نشان میدهد که کودکان تا سه سالگی حدود ۶۰ درصد خمیردندان را می بلعند و تا ۶ سالگی همچنان حدود ۳۰ درصد. و با این حساب وجود فلوراید زیاد در خمیرندان می تواند منجر به مسمومیت شود. بنابراین برای خردسالان ترجیحاً خمیردندانی تهیه کنید که میزان فلوراید آن بین ۲۵۰ تا ۵۰۰ ppm باشد.

۲- سعی کنید خمیردندان را از فروشگاه‌های معتبر و ترجیحاً از داروخانه تهیه کنید و دقت داشته باشید حتماً مهر وتاییدیه وزارت بهداشت روی جعبه آن درج شده باشد.

ماهان

ماهان

۳- ترجیحاً خمیردندانی انتخاب کنید که اسانس میوه نداشته باشد. تا کودکان نخواهند داوطلبانه میزان زیادی خمیردندان استفاده کرده و آن را ببلعند.

۴- دقت کنید که میزان خمیر دندان مورد استفاده برای کودک به اندازه یک نخود کوچک باشد و در کودکانی که قادر به بیرون ریختن خمیردندان از دهانشان نیستند، بهتر است فقط یک بار در روز از خمیردندان استفاده شود و برای وعده دیگر از مسواک بدون خمیردندان استفاده شود.

۵- تا سن شش سالگی، تا جای ممکن بزرگترها برای کودکان مسواک بزنند تا مطمئن شوند که بخش زیادی از خمیردندان روی دندانها مالیده می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *